Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Häst i sjönöd kunde räddas

En häst i nöd hade huvudrollen i det lilla drama, som utspelades mitt på måndagen i Simonstorp.Ett drama, som fick en lycklig utgång.

Det tog sin tid att få loss den stackars hästen.

Foto: Björn Persson

Det tog sin tid att få loss den stackars hästen. Foto: Björn Persson

Foto: Fotograf saknas!

NORRKÖPING2012-01-23 20:00

Tydligen hade hästen, ute på vinterbete, lyckats ta sig från hagen och ut på den våtmark som leder till sjön Bolen.

Där brast isen under honom, och där blev han sedan också sittande fast.

När ägaren fick syn på det inträffade kan hästen redan ha suttit fast i ett par timmar.

Ägaren larmade Räddningstjänsten, som sedan hade ett drygt jobb med att få upp den olycksdrabbade hästen.

De vanliga redskapen visade sig inte fungera, bland annat därför att filten som hästen haft över sig glidit ner över rumpan och blivit till något slags bromsskärm. Hästen kunde inte sparka bakut och var därför oförmögen att hjälpa sig själv.

Men med filten bortagen, linor på plats och huggna slanor som hjälp till att skjuta på hästen bakifrån gick det till slut att få loss den stackarn.

Över en timme

I över en timmes tid pågick räddningsförsöken, det är i varje fall den bedömning som räddningsledaren Jan Tengborg ger.

Räddad över till fast mark kunde hästen hålla sig på benen, men väl inte stort mer.

Men den kom sig snart och intog då, med god aptit, sin försenade lunch.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om