Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

De sju åtalade efter skottdramat i och utanför restaurang Deli den 28 juni 2011

Norrköping2011-10-28 18:49

"Outlaws-gänget":

1: 32-årig man, Norrköping, åtalas för olaga hot och försök till mord. Huvudman och ingår i det Outlaws-gäng på fem personer som kom till Deli för att försöka mörda den åtalade 34-åringen. Skottskadades vid bråket. Dödshotade 34-åringen den 27 juni.

2: 30-årig man, Norrköping, åtalas för olaga hot och försök till mord. Bror till den 32-årige huvudmannen. Ingår i Outlaws-gänget på fem personer som kom till Deli för att mörda 34-åringen. Dödshotade 34-åringen den 27 juni.

3: 38-årig man, Malmö, åtalas för försök till mord. Ingår i Outlaws-gänget på fem personer som kom till Deli för att mörda 34-åringen. Skottskadades vid bråket.

4: 23-årig man, Vällingby, åtalas för försök till mord. Ingår i Outlaws-gänget på fem personer som kom till Deli för att mörda 34-åringen.

5: 26-årig man, Nyköping, åtalas för försök till mord. Ingår i Outlaws-gänget på fem personer som kom till Deli för att mörda 34-åringen.

"Black Cobra/M16-gänget":

1: 34-årig man, Norrköping, åtalas för anstiftan till försök till mord och grovt vapenbrott. Huvudman i gänget på Deli. Förmådde enligt åtalet 27-åringen att försöka skjuta ihjäl den 32-årige huvudmannen i det rivaliserande gänget samt hans medgärningsmän. Har enligt åklagarna en lös koppling till de kriminella gängen.

2: 27-årig man, Norrköping, åtalas för försök till mord. Sköt och skottskadade den 32-årigen och 38-årigen i Outlaws-gänget på uppdrag av 34-åringen.

Fotnot: Åklagare har varit försiktiga med att knyta de vissa inblandade till namngivna kriminella gäng, eftersom gängbildningarna har ganska oklara och föränderliga formationer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om