Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Dömd HA- supporter får behålla jobbet på kärnkraftverk

Trots att mannen dömdes för misshandel i juni i år och sympatiserar med Hells Angels arbetar han fortfarande kvar på kärnkraftverket Forsmark i Uppland.

Foto: Tomas Oneborg / SvD / SCANPIX

NORRKÖPING2011-08-11 03:00

I våras skrev Folkbladet om en man som åtalats för misshandel efter ett besök på en fest i Hells Angeles lokaler i Norrköping. Vid tillfället för misshandeln hade mannen på sig en tröja en med texten "Support Defense Fund" i HA:s röd-vita färger.

När polisen förhörde mannen framkom att han arbetade som kärnkraftsinspektör vid Forsmark.

I juni dömdes mannen till samhällstjänst för misshandeln.

Dömd även tidigare
När Folkbladet skrev om det här i april i år sa de ansvariga för säkerheten på kärnkraftverket att man inte kände till det här. Att det var helt ny information.

Men nu kan Folkbladet avslöja att mannen även är dömd sedan tidigare. I april 2009 dömdes han för olaga hot och ofredande.

Med den tidigare domen i bagaget övervägde tingsrätten i juni att döma mannen till fängelse. Istället blev straffet samhällstjänst och böter. En orsak till det milda straffet var att mannen hade ett fast arbete och verkade leva under ordnade förhållanden.

Säkerhetsprövas
När Folkbladet pratade med det statliga verket Svenska Kraftnät, som ansvarar för säkerhetskontrollerna av anställda vid kärnkraftverk, i våras förklarade de att all personal - både anställda och entreprenörer - säkerhetsprövas hos Säpo. Bland annat genom en brottsregisterkontroll och en lämplighetsprövning.

- Skulle det sedan dyka upp något nytt om en anställd - som en dom eller dylikt - så skickar Säpo den informationen till oss. Då gör vi en ny bedömning, säger Tord Eriksson, ansvarig för säkerhetskontrollerna på Svenska Kraftnät.

Trots detta arbetar mannen kvar vid kärnkraftverket.

- Jag kan bekräfta att han är anställd vid Forsmark, men av hänsyn till Vattenfalls anställdas integritet så kan jag inte uttala mig mer i enskilda ärenden, säger Magnus Kryssare, pressekreterare vid Vattenfall.

Inte relevant
Enligt Magnus Kryssare görs inga fler säkerhetskontroller av de anställda än dem som Svenskt Kraftnät utför.

- Vi litar på att prövningsprocessen fungerar, säger han.

Tord Eriksson vill inte heller uttala sig om enskilda ärenden och kan

- Om Säpo hittar något i sin registerslagning på en person så skickas det automatiskt till Registerkontrolldelegationen som beslutar om uppgifterna ska lämnas ut. Delegationen kan bestämma att något inte är relevant för säkerhetsprövningen. Då får vi ett besked om att det inte finns något på personen i registret, trots att det kanske finns det.

- Passerar en person vår säkerhetskontroll ger vi som myndighet grönt ljus till företaget som vill anställa, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om