Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Misshandlad efter bloggbråk

En 18-årig elev på ett gymnasium i Norrköping, åtalas för misshandel.  Enligt åtalet har hon dragit en annan elev, även hon 18 år, i håret, dragit ner henne på golvet och därefter tilldelat henne slag och sparkar mot kroppen och huvudet.

NORRKÖPING2010-09-02 11:14
Orsaken till bråket ska ha varit att 18-åringen var arg på offret för att hon, enligt 18-åringen, skrivit något ofördelaktigt på sin blogg på internet.18-åringen skrek ut sin ilska mot offret under en rast på skolan och när offret förklarade att hon varit förbannad och därför skrev av sig sin ilska på bloggen istället för att bråka.Men bråka ville dock 18-åringen, som attackerade offret genom att bland annat ryckte bort hela tofsar ur hennes hår, slog henne med knytnävsslag i ansiktet. Därefter ryckte hon enligt åtalet ned offret på golvet och började sparka på henne i ansiktet, på ryggen, i magen och i bröstkorgen.Därefter lyckades en skolkamrat få bort 18-åringen från offret, som minns att lärare då också kom till brottsplatsen samtidigt som 18-åringen ska ha skrikit att offret behövde psykhjälp.18-åringen medger i polisförhöret endast att hon slagit offret via en örfil med öppen hand samt att hon drog offret i håret. Däremot förnekar hon sparkar eller annan våldsanvändning.Flera vittnen bekräftar dock att slag och sparkar förekom vid misshandeln medan ett annat vittne menar att hon inte sett några sparkar.Offret yrkar på 15.000 kronor i ersättning av 18-åringen för den smärta och de skador som uppstod vid misshandeln.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om