Vädret spökar för djurparken
Ifjol slog Kolmårdens djurpark alla tänkbara rekord och landade tillslut på 621 000 besökare över sommaren. I år är besökaranstormningen inte fullt lika påtaglig.
Anledningarna till att folket inte vallfärdar på samma sätt till djurparken i år är flera.- Det har skett en liten förskjutning med sen midsommar. Hela säsongen är lite senare i år och så jämför vi ju oss dessutom med ett riktigt rekordår, menar Nilsson.Ett rekordår under vilket det talades om typiskt djurparksväder. Det vill säga hyfsat varmt, lite molnigt och utan regn. Årets värmebölja som fått många andra turistnäringar att blomstra är således ingen framgångsfaktor för Kolmårdens djurpark.- Det har varit lite för varmt, så är det ju.Jämnar ut sig
I slutändan ska det ändå inte behöva betyda så mycket tycker vdn.- Det brukar jämna ut sig, det ser ut som att vi går mot ett ganska bra år i alla fall, säger Magnus Nilsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!