Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stopp för höjdarbygge

Nej, det blir inget 16-våningshus vid Sandbyhov - i varje fall inte på ett antal år. Länsstyrelsen har nämligen gett stadsplaneringsnämnden total bakläxa på det beslutet.

NORRKÖPING2010-07-02 03:00
Nämndens majoritet, det vill säga S-V-MP, beslöt den 14 oktober att anta en ny detaljplan trots att vissa varningar uttalats. Stadsjuristen Maria Norman var långt ifrån säker på, att kommunen skulle klara ett överklagande. Om någon av de klagande ansågs kvalificerade som "berörda fastighetsägare", skulle kommunen nog inte klara det.De borgerliga, här företrädda av Moderaterna och Centerpartiet, reserverade sig mot beslutet som man ansåg utgöra ett brott mot bygglagen. Detta eftersom gällande detaljplan inte löper ut förrän i juli år 2014.En ny idé
Den detaljplanen medger trevåningshus på den aktuella platsen, vid Sandbyhov ut mot Stockholmsvägen. Men hos kommunen väcktes under resans gång idén om ett riktigt utropstecken, så här vid själva infarten från huvudstadshållet. En byggnad som, högt över övrig bebyggelse och landskap, skulle mäktigt avteckna sig i bakgrunden.Markägaren Riksbyggen nappade på idén, som sedan också - trots den massiva kritiken från de närboende - togs med röstsiffrorna 6-5 i stadsplaneringsnämnden.Drabbas "väsentligt"
Men länsstyrelsen konstaterar nu, att man i åtminstone två av de näraliggande fastigheterna - där man då också har överklagat beslutet - måste bedömas vara "berörd fastighetsägare". För dem där kommer utsikten att begränsas av höghuset, delvis rentav i "betydande omfattning". Följden blir då att förutsättningarna i den gällande detaljplanen "väsentligen kommer att rubbas".Ska ha vetorätt
Av detta blir i sin tur följden, att dessa närboende i sin egenskap av "berörda fastighetsägare" också ska ha vetorätt mot planändringar under den tid, som detaljplanen gäller.Undantag kan medges om det framkommit nya förhållanden av stor allmän vikt, som inte kunnat förutses när detaljplanen trädde i kraft, vilket i det här fallet var den 15 juli 1999. Men stadsplaneringsnämnden har inte kunnat visa på något sådant.Summan av det hela blir då, att länsstyrelsen beslutat att den i oktober 2009 antagna nya detaljplanen helt enkelt ska upphävas.Kan återkomma
Detta innebär i och för sig inte, att saken skulle vara ur världen. Kommunen och Riksbyggen kan utan hinder återkomma i frågan, när den gällande detaljplanen löper ut. Då kan man nog också, om majoriteten är sådan, driva igenom även ett sådant här höghusbygge. Men dit är det i varje fall minst fyra år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om