Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

. . .och hojarna vill aldrig ta slut

Raden av motorcyklar verkade aldrig ta slut, vid den traditionella 1 maj-kortegen i centrala Norrköping. - Det måste ha varit rekordmånga cyklar i år och säkert långt över 1.000 hojar, trodde Kenneth Eklund från Suarns MC i Söderköping.

- I år var det otroligt många motorcyklar i 1 maj-kortegen och givetvis en mäktig känsla när alla rullade iväg, summerar Kenneth Eklund, Söderköping som här ses med Peter Nilsson, Norrköping. Foto: Andreas Skogh

- I år var det otroligt många motorcyklar i 1 maj-kortegen och givetvis en mäktig känsla när alla rullade iväg, summerar Kenneth Eklund, Söderköping som här ses med Peter Nilsson, Norrköping. Foto: Andreas Skogh

Foto: Andreas Skogh

NORRKÖPING2009-05-02 03:00
- Så det var en mäktig känsla när vi alla åkte i väg från samlingsplatsen vid nya Bilbesiktningen vid Ingelsta, säger han.Men inga problem eller krockar?- Nej, allt fungerade jättebra, men en sån här gång, åker ju alla så lugnt och fint, säger Kenneth. Så håller man bara lite avstånd mellan cyklarna så är det inga problem, trots att vi var så många.Rekordpublik?
- Sen tyckte jag faktiskt att det kändes som rekordstor publik också, för det var ju fullt med folk runt gatorna där vi åkte fram i Norrköping, inte minst i Södra Promenaden där det var täta led av åskådare.Bland alla motorcyklarna, som stannade till vid Linghallen, efter kortegen, fanns Mikael Svensson med dottern Nora, 9, från Söderköping:- Jag gjorde come back i kortegen i år, efter säkert tio års uppehåll. Och att jag åkte i år berodde till stor del på att Nora, min dotter, tjatat i flera år att hon ville vara med och åka i kortegen.- De senaste åren har vi bara stått och tittat på, men i år tyckte jag det var dags att vi hängde och så blev det.- Och det var jätteroligt! inskjuter Nora, efter att ha gått i "mål" och fått en paus vid Linghallen. Så jag vill gärna åka igen nästa år, om jag får bestämma.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om