Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Har varit frustrerande"

David Moberg Karlsson är beredd att växla upp. Hälskadan är läkt och kondisen är på gång.– Det har varit frustrerande, medger västgöten.

Januari. David på landslagets turné i Abu Dhabi.

Januari. David på landslagets turné i Abu Dhabi.

Foto: Adam Ihse/TT

FOTBOLL2017-04-25 13:00

Den landslagsmeriterade 23-åringen trampade fel i cupmatchen mot Halmstad, skadade hälkudden, och har inte kunnat spela 90 minuter i någon av årets fyra allsvenska fajter.

Nu ska det snart bli ändring på detta.

– Varje gång jag ser Jens Gustafsson säger jag bara: "90 minuter nästa gång".

Bakom den lättsamma attityden finns såklart en hel del allvar.

DMK är redo. Kanske inte för just 90 minuter, men i alla fall betydligt fler än de tio han fick på Hisingen i söndags.

Då vann IFK Norrköping mot BK Häcken med 2–1.

– Det blev ett ganska speciellt inhopp då det mest handlade om att försvara ledningen. Som offensiv spelare vill man ju bidra framåt också, säger David.

IFK-spelarna fick ledigt under tisdagen för att samla kraft inför torsdagens hemmamöte mot Jönköping på Östgötaporten.

Gissa om Moberg Karlsson är spelsugen. Med endast tre inhopp, samt en missad cupfinal mot Östersund, är det inte underligt om han taggar igång rejält.

Hur känns foten?

– Visst, jag har känningar ännu, men nu vet jag att det inte kommer att bli sämre igen. Jag har fått en extrasula i skon som hjälper mig. Jag har tränat sammanhängande ända sedan Sirius-matchen.

David har fått se sitt lag blanda och ge.

Två allsvenska nederlag och förlust i cupfinalen tog på truppens självförtroende.

– Jag tycker inte att arbetsinsatsen var tillräckligt bra ett tag. Det blev lite slött. Mot Häcken sprang killarna för varandra och då blev det också ett bra resultat.

IFK-talangen var med på U21-landslagets samling i spanska Marbella förra månaden, men kunde knappt delta på grund av smärtorna i hälen.

– Det kändes ändå viktigt att vara med, höra det taktiska och upplägget inför sommarens EM. Även om jag inte spelade så var det absolut inte bortkastat.

Tillbaka till allsvenskan.

DMK medger att han inte följer de andra lagens särskilt väl.

– Blir mer att jag ser Premier league, Serie A och La liga. Här hemma är det mest resultaten i allsvenskan som fladdrar förbi.

Han har såklart inte missat Malmö FF:s fina start och han håller skåningarna som en stark utmanare till SM-guldet.

– Med den budgeten är det klart som fan att de ska vara favoriter men serien är jämn och det gör allsvenskan rolig, tycker det förra Englands-proffset i Sunderland.

"Peking" har inlett allsvenskan med två segrar och två förluster. Förra säsongens tabelltrea parkerar därmed på sjua i serien inför hemmamatchen mot Jönköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om