Peter Hunt valdes först till ny ordförande för IFK Norrköping.
Sen gick 56-åringen till frän attack mot den gamla styrelsen.
Hunts utspel bottnade i IFK Norrköpings ekonomiska situation och en fruktan att klubben kan tvingas att betala tre miljoner kronor i på förhand avbrutna kontrakt.
– Inte bara de gamla avtalen kan ställa till problem, utan jag ser även att det kan bli svårt att nå upp till intäktssidan på 26 miljoner kronor, sa bland annat Peter Hunt på onsdagens årsmöte.
Från sin stol i Källvindsskolans aula satt Hans Lundin mitt i skottgluggen.
– Jag blev förbannad och ledsen. Man gör inte så. Det känns som en politisk markering, säger Lundin.
Samtalen från medlemmar och sponsorer lät inte vänta på sig.
– De undrade vad fan vi håller på med i IFK. Skulle det här innebära att sponsorer hoppar av är det väldigt illa, tycker Hans.
De tre miljonerna som Peter Hunt nämner har Lundin svårt att få ihop.
– Ärligt talat vet jag inte hur han resonerar. Vi har räknat med alla kostnader i 2009 års budget, han (Hunt) riktar alltså den här kritiken, att vi inte skött jobbet mot ett auktoriserat revisionsbolag.
Inget ovanligt
– Bedömningarna har dessutom gjorts av alla ansvariga i styrelsen. Där sitter det två personer kvar. Det här känns inte speciellt bra. Vi har inte sopat något under mattan som han uttryckte det.
Hans Lundin önskar att Peter Hunt hade tagit en kontakt med någon i den avgående styrelsen för att få en bättre inblick.
– De här siffrorna som han nämner får jag inte alls ihop. Vi har städat upp mycket som styrelser innan oss lämnade över till oss.
– Att personer får lämna sina uppdrag i klubben är inget ovanligt, det har hänt med Håkan Ericson och B-A Strömberg för att nämna några. Jag vet inte hur de räknar för att få det här till tre miljoner.
• Du tog illa vid dig?
– Jag tycker inte att man gör så här. IFK Norrköping är inget aktiebolag utan en fotbollsförening. Han klankar på personer som lägger ned massor med ideella timmar för att de älskar IFK Norrköping.