Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Buss beskjuten i Vilbergen

Vid 19-tiden blev en buss troligtvis beskjuten med någon form av hittills okänt vapen.

NORRKÖPING2009-02-03 19:57
Det var busschauffören på linje 117 upptäckte beskjutning vid Blockstensgatan/Söderledskyrkan. Spår av beskjutningen syntes på trasiga rutor, spår som troligen kommer från något slags luftvapen. Men enligt stationsbefäl Anders Arvidsson har man ännu inte fått in någon anmälan så det skulle kunna röra sig om stenkastning. Vid 20-tiden hade man ännu ingen misstänkt för händelsen som ännu har en oklar brottsrubricering. Ingen människa kom dock till skada vid händelsen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om