Tipsa Folkbladet           
SMS:a 72018 FB
ditt tips,
Mejla: redaktion
@folkbladet.se


Sök

Cratz tar över IFK

Norrköping
Mats Jingblad släpper tränarsysslan.
Sören Cratz tar över ansvaret.
– Det finns inte minsta dramatik i det här, försäkrar 59-åringen.


Mats Jingblad, 49, kastade in handduken i dag. Från och med nu ska hallänningen ”bara” vara sportchef med övergripande ansvar för föreningens fotbollsverksamhet.
– Organisationsförändringen har ingenting med våra sportsliga resultat att göra utan är ett resultat av att uppgifterna kring sportchefsrollen har vuxit större än vad vi från början trodde, säger Mats Jingblad i ett uttalande.
Sören Cratz bekräftar den beskrivningen för Folkbladet.
– Mats har ju pratat om det här en längre tid och det är tydligt att han lidit lite av de dubbla rollerna. Jag vet inte hur det är att vara sportchef, men tydligen finns det massor att göra. Viktigast är att Mats mår bra. Människan är viktigast, tycker Sören.
• Hur förändras dina arbetsuppgifter?
– Det är marginella skillnader. Tidigare har vi resonerat oss fram vad gäller laguttagningen. Det fortsätter vi med, men nu är det jag som har sista ordet. Jag har ansvaret för laguttagningen.
• Det kanske passar dig bättre? Du har ju alltid haft huvudansvaret tidigare.
– Nej, det kan jag inte säga. Jag har stortrivts i min roll.
• Tror du inte att Mats Jingblad kört vidare om ni tagit fler poäng i allsvenskan?
– Nej, det tror jag inte. Ärligt. Det här är ingenting han kom fram till i går. Tvärtom varnade han tidigt för att arbetsbelastningen skulle bli för stor i längden.
• Blir det stora förändringar nu med laguttagningar och annat?
– Så går det såklart inte till.
Sören Cratz tror inte att föreningen påverkats av media eller supportrar som krävt förändring. I gårdagens Folkbladet föreslog Åke Bjerselius, som är ordförande i IFK Norrköpings supporterklubb att Sören Cratz skulle ta över tränarsysslan eftersom Mats Jingblad (i Bjerselius ögon) helt enkelt var för splittrad med sina två jobb i IFK.
Enligt IFK:s ordförande Hans Lundin ska organisationsförändringen gälla fram till EM-uppehållet i sommar. Sedan skall det hela utvärderas.
– Vi vill genom att renodla rollerna koncentrera resurser kring de sportsliga frågorna. Det handlar bland annat om förhandlingar och utformning av spelartruppen, säger Hans Lundin.
Pär Andersson

Publicerad 2008-04-18 15:53
Ändrad 2008-04-19 07:41
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek

Här ska kommentarerna till forumet komma in via ajax, fungerar inte detta så har du en gammal webbläsare eller fel inställningar. läs mer här...



NORRKÖPING







FINSPÅNG

"Hela systemet bygger på linjetrafik"

FINSPÅNG - Hela systemet bygger på linjetrafik, säger Benny Sköld, chef för länsfärdtjänsten i Östergötland.


LEDARE
Titelfight på O´Learys

Widar Anderssons ledare

I kväll kan det bli livat på
O´ Learys i Finspång. Politikerna som tävlar om att få leda kommunen efter valet möts för debatt.


Arbetslinjen faller ihop

Debatt av Wanja Lundby-Wedin

Sverige är ett rikt välfärdsland tack vare alla människors vilja till arbete. Det är med hårt arbete som vi har byggt välfärdssverige.


SPORTEN

Foto: Sandberg Niclas
Kärt återseende

NORRKÖPING Fatima Maddox är tillbaka i Norrköping.

 

Mentalt starkare, spelsugen och mäkta imponerad av sin nya hemmaplan.

 

- Wow, vilket lyft, säger amerikanskan om Stadium Arena.


Seger till sist

NORRKÖPING Säsongen avslutades med ännu en regnmatch.

 

Den här gången fick Vargarna-Valsarna i alla fall ett slutresultat.

 

- Men synd om publiken, säger Scott Nicholls efter 29-25-segern.

Foto: Sandberg Niclas

KULTUR
Foto: Sandrew Metronome
Melankoliskt drama som når in under huden

HEMLIGHETEN
I DERAS ÖGON

 

Harlekinen

 

Regi: Juan José Campanella

 

I rollerna: Ricardo Darín, Soledad Villamil, Pablo Rago m fl.

 

Speltid: 1 tim 59 min


Kärlek tema för festival

SÖDERKÖPING Fysisk och andlig kärlek, det är ett av tvenne teman för årets nordiska festival för medeltida musik som äger rum i Söderköping under Gästabudet den 9 - 12 september.

 

Foto: Robert Svensson

Foto: Omslag
Så blir bokhösten

Flera svenska författare gör upp med sin barndom

Stockholm (TT Spektra) Barndomen står i fokus i flera svenska romaner i höst. Allra mest hos Fredrik Ekelund som återuppväcker sin egen genom att minnas familjens livsavgörande flytt.


 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumMärkePris
28/8SAAB 900191 kr 
28/8FORD S-MAX- 
28/8FORD S-MAX- 
25/8SAAB 900179 kr 
20/8VOLVO - 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumTjänst
28/8strategisk energisamordn..- 
28/8Server/ Nätverkstekniker..- 
28/8Marknadsansvarig IVT / A..- 
28/8Studie- och yrkesvägleda..- 
28/8Underhållsledare- 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumVara/rubrikPris
28/8600 kr 
17/810000 kr 
13/8- 
12/81600 kr 
12/8-