Tipsa Folkbladet           
SMS:a 72018 FB
ditt tips,
Mejla: redaktion
@folkbladet.se


Sök

Cash exklusivt - på Annas vis

NORRKÖPING
Snart får en Cashlåt världspremiär i Norrköping.

 

Sex år efter att mannen i svart följde sin vita ängel till himlen blåser Anna Stadling liv i hans låttext "When the Little Hand Reaches".

 

Den framförs första gången offentligt på vernissagen av utställningen "Johnny Cash is a friend of mine" på Grammofon.


Anna Stadling Lasse WinnerbäckDet hindrar henne inte att komma till Norrköping den 24 oktober för att tolka Cashlåtar på invigningen av kompisen Lasse Lindfors utställning.

 

Då väntar även ett exklusivt uruppförande av den outgivna Cash-komposition som countrylegenden gav sin vän Lasse Lindfors för tio år sedan.

 

- Den blev väldigt mäktig, säger Lasse Lindfors nöjt och konstaterar att Anna kommer att stjäla showen.

 

Anna Stadling, som har ett långt och innerligt förhållande till Johnny Cash, har tonsatt texten.

 

- Det känns jättehäftigt. Melodin trillade över mig när jag satt vid vår tramporgel. Den gav verkligen atmosfär åt låten, berättar Anna Stadling.

 


Originalet av låttexten, med Johnny Cashs yviga handstil och bestämda överstrykningar på ett linjerat papper, ska även visas i utställningen.

 

Det var smärtan i texten Anna fastnade för. Med ord målas en bild upp av ensamhet och hopplös väntan. Tiden rinner iväg, timme för timme.

 

- Det är en väldigt fin text. Jag skrev melodin i Johnny Cash anda, som jag skulle kunna tänka mig att han tyckt om den, med en doft av Tom Waits-ballad. Den är som en hymn.

 

Inför spelningen har Anna fått en lista på låtar som Lasse Lindfors älskar. Ungefär som den lista med 100 omistliga countrylåtar Johnny Cash en gång gav sin 18-åriga dotter Rosanne - och som helt nyligen resulterade i hennes hyllade platta "The List".

 

Upptäckte nya låtar
- Lasse har koll på Johnny Cash, och jag har långtifrån den kollen. Jag plockar låtar från önskelistan, säger Anna och erkänner att hon där upptäckt nya låtar.

 

- En låt, Any Old Wind That Blows, gillar jag stenhårt. Den är jättevacker och superfint arrangerad. Men det här är knepigt. Det kan vara svårt att sjunga en låt som många kan och har en relation till.

 

- Man kan inte försöka göra något som Johhny Cash, man måste ställa sig vid sidan om och försöka göra det på ett värdigt sätt. Nu är jag tjej och svenska, bara det gör att jag hamnar en bit bort när jag framför hans låtar.

 

Fick träffa Cash
Anna Stadling har träffat Johnny Cash vid ett tillfälle 1997. Det var när hon och Carola medverkade i hans konsert i High Caparall i småländska Hillerstorp.

 

- När vi hälsade på honom var han väldigt trött, men han hade vänliga ögon och en röst som vibrerade i hela rummet. Det var mäktigt, berättar hon.

 

Anna Stadling är en grundpelare i Winnerbäcks kompband, och har även arbetat med Staffan Hellstrand. Men nu, tio år efter solodebuten "Det känns", är det återigen dags för att ge den egna rösten utrymme.

 

- Mitt egna har fått stå tillbaka, men jag har mer att ge och många idéer. Jag vill sjunga mer och använda rösten.

 

Nu i oktober kommer EP och i början av året släpps albumet som troligen får titeln "E4 mot norr". Plattan bygger på egna, berättande, låtar på svenska. Själv beskriver hon dem som "mer vinter än sommar".

 

- Det finns ett stort vemod i dem. Tiden går, allt blir inte som man hoppats och trott. Det handlar om att livet inte är enkelt och smärtfritt.

 

Mixad i New York
Vemod må vara förknippat med Sverige, men skivan är mixad i New York av Tom Skick. Han är ett känt namn i branschen och har tidigare samarbetat med stjärnor som t ex Norah Jones och Ryan Adams.

 

- Det hela är en americana-flirt med steel guitar och allt är väldigt rakt upp och ned. Därför tyckte jag och mina musiker att det var spännande att låtarna mixas av en amerikan. Tom Schick var väldigt bra att jobba med. Superenkel, så där som man vill att det ska vara. Trots att texterna är på svenska hittade han känslan. Drömmen är att arbeta mer med honom.

 

Sara Schüldt
sara.schuldt@folkbladet.se
011-200 454

Publicerad 2009-10-16 00:29
Ändrad 2009-10-16 08:05
Tipsa en vän Tipsa en vän Skriv ut Skriv ut Större textMindre text Textstorlek




NORRKÖPING







FINSPÅNG

"Hela systemet bygger på linjetrafik"

FINSPÅNG - Hela systemet bygger på linjetrafik, säger Benny Sköld, chef för länsfärdtjänsten i Östergötland.


LEDARE
Titelfight på O´Learys

Widar Anderssons ledare

I kväll kan det bli livat på
O´ Learys i Finspång. Politikerna som tävlar om att få leda kommunen efter valet möts för debatt.


Arbetslinjen faller ihop

Debatt av Wanja Lundby-Wedin

Sverige är ett rikt välfärdsland tack vare alla människors vilja till arbete. Det är med hårt arbete som vi har byggt välfärdssverige.


SPORTEN

Foto: Sandberg Niclas
Kärt återseende

NORRKÖPING Fatima Maddox är tillbaka i Norrköping.

 

Mentalt starkare, spelsugen och mäkta imponerad av sin nya hemmaplan.

 

- Wow, vilket lyft, säger amerikanskan om Stadium Arena.


Seger till sist

NORRKÖPING Säsongen avslutades med ännu en regnmatch.

 

Den här gången fick Vargarna-Valsarna i alla fall ett slutresultat.

 

- Men synd om publiken, säger Scott Nicholls efter 29-25-segern.

Foto: Sandberg Niclas

KULTUR
Foto: Sandrew Metronome
Melankoliskt drama som når in under huden

HEMLIGHETEN
I DERAS ÖGON

 

Harlekinen

 

Regi: Juan José Campanella

 

I rollerna: Ricardo Darín, Soledad Villamil, Pablo Rago m fl.

 

Speltid: 1 tim 59 min


Kärlek tema för festival

SÖDERKÖPING Fysisk och andlig kärlek, det är ett av tvenne teman för årets nordiska festival för medeltida musik som äger rum i Söderköping under Gästabudet den 9 - 12 september.

 

Foto: Robert Svensson

Foto: Omslag
Så blir bokhösten

Flera svenska författare gör upp med sin barndom

Stockholm (TT Spektra) Barndomen står i fokus i flera svenska romaner i höst. Allra mest hos Fredrik Ekelund som återuppväcker sin egen genom att minnas familjens livsavgörande flytt.


 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumMärkePris
28/8SAAB 900191 kr 
28/8FORD S-MAX- 
28/8FORD S-MAX- 
25/8SAAB 900179 kr 
20/8VOLVO - 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumTjänst
28/8Server/ Nätverkstekniker..- 
28/8strategisk energisamordn..- 
28/8Marknadsansvarig IVT / A..- 
28/8Studie- och yrkesvägleda..- 
28/8Underhållsledare- 
 TIDNINGENS SENASTE OBJEKT
DatumVara/rubrikPris
28/8600 kr 
17/810000 kr 
13/8- 
12/8- 
12/81600 kr