Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Saabmarknad på Kråkvilan

Förra helgen, den första i september, gick den traditionella Saab-marknaden av stapeln. Den anordnas av Östgöta Saabklubb och har drygt 20 år på nacken.

Foto:

norrköping2011-09-10 03:00

Det är världens största och äldsta rena Saab-marknad. Här säljs bara Saab-relaterade saker från minsta skruv till hel bil, från de äldsta Saab 92 till de allra modernaste bilarna.

Marknaden har långväga gäster; från Norge, Danmark, Finland, Belgien, Holland, Tyskland och England och så förstås många svenskar.

Nästan rekord
I år hade marknaden av utrymmesskäl flyttat till Kråkvilan. Den har annars de 15 senaste åren varit i Gistad, så den går i folkmun under namnet Gistadmarknaden och är för många årets höjdpunkt.

På söndagen kunde man räkna in nästan 50 säljare (både svenska och utländska), det är nästan rekord. Besöksantalet beräknas till ca 1500-2000 st.

Årets temabil var gul eller blå välvårdad Saab - dock ej nyare än 1980 årsmodell.

I våras deltog Östgöta Saab-klubb i MHRF:s tävling Kultur på väg. Ett antal Saab ställdes ut i Skänninge på Motormässan som Lions anordnade. Klubben kom på tredje plats i tävlingen och priset delades ut på marknaden. Rune Björk representerade MHRF och klubbordförande Roger Forssén tillsammans med Lasse Björk (som höll i trådarna i Skänninge) mottog priset.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om