Norrköping - den 14 juni 2013, kl 13:14

Lille Jason Denno älskar Iron Man, så när Robert Downey Jr var i staden för att spela in en film åkte föräldrarna dit för att han skulle få träffa Iron Man. När Jason upptäckte att det inte var Iron Man på riktigt brast han ut i gråt...haha!
Kommentera och dela Pojke gråter när han inser att Robert Downey Jr inte är Iron ManNorrköping - den 9 juni 2013, kl 12:26
I "The Sound Of Music" finns huvudkaraktären Maria, nunnan som inte klarar av att vara nunna särskilt väl. Och sedan träffar hon kaptenen Georg von Trapp. Georg är redan tillsammans med baronessa Elsa von Schreider. Filmens agenda sätts utifrån att baronessan är ganska dålig, så det gör inget när SPOILER Georg väljer Maria istället. Han bara dumpar Elsa från ingenstans, och hon förväntas ta det. Vilket hon gör högst värdigt.
Men hur skulle de flesta reagera om de höll på att förlora sin framtida livspartner? Till och Maria hade försökt behålla sin man.
Det enda som indikerar att det är något fel på baronessan är att hon inte är så jätteförtjust i barn. Vilket är kanske ett plus om man träffar en man med sju barn. Men ändå, kom igen filmmakare, människan har inte gjort något. Vågra vägra hata baronessan!
Kommentera och dela Baronessan, var hon så himla elak egentligen?Norrköping - den 9 juni 2013, kl 12:16

Mara Wilson blev skådespelare som 5-åring. Hennes första filmroll blev som ett av barnen i "Mrs Doubtfire". Hon spelade också titelrollen i "Matilda".
Hon har skrivit en intressant artikel om varför barnskådespelare som Lindsay Lohan tappar greppet.
Läs artikeln här: http://www.cracked.com/blog/7-reasons-child-stars-go-crazy-an-insiders-perspective_p1/

Kommentera och dela 7 orsaker till varför barnskådisar tappar greppetNorrköping - den 6 juni 2013, kl 21:31

Henry Cavill är mannen som många gånger varit nära. Men nära skjuter ingen hare, almost doesn't count. Han valdes 2004 att spela Superman, men när regissör McG hoppade av projektet valde Bryan Singer att i princip sparka Cavill för att anställa Brandon Routh. Den Stålmansfilmen var inte så framgångsrik som filmmakarna hade hoppats på.
Cavill var tilltänkt för rollen som "Twilight" eftersom författaren till romanen ville ha honom som sin Edward. När filmerna började spelas in var Henry för gammal för att spela en high school-elev.
Henry Cavill var även nära att få den James Bond-roll som gick till Daniel Craig. Regissören ville ha Cavill men producenterna ville ha en äldre Bond. Någonstans kan jag också tycka att Cavill är för söt för att spela Bond trovärdigt.
Det fanns också intresse från filmmakare att han skulle ha spelat Batman i "Batman Begins" när Christian Bale fick rollen.
Men nu har Cavill äntligen fått en storroll och den 26 juni kommer "Man Of Steel" till biograferna!
Kommentera och dela Henry Cavill sköt äntligen harenNorrköping - den 6 juni 2013, kl 21:17

Det ska göras en film med titeln "Rodham" om Hillary Clinton som ung advokat. Inte helt ointressant kan jag tycka. Bland förslagen till den som skulle spela Clinton fanns Jessica Chastain...VA? Lite lika borde väl skådespelare och den de ska spela vara? Det finns inget i varken ansikte eller kropp hos Chastain som liknar Hillary Clinton. Då kunde jag ändå se Scarlett Johansson som ett bättre val. Det hetaste namnet just nu är Carey Mulligan.
Mulligan är inte speciellt lik Clinton (även om frisyren på bilden är), men känns inte lika fel som Jessica Chastain. Regissören James Ponsoldt är tydligen såld.
Här vill jag introducera en annan revolutionerande idé. Vad sägs om att leta efter en skådespelare som är mer lik, som är bra på sitt yrke och som inte måste vara känd sedan tidigare. Världen kommer inte gå under. Jag lovar!
Kommentera och dela Ibland kanske skådespeleri ska få gå före kändisskap?Norrköping - den 26 maj 2013, kl 13:39
Francois Ozon är i Cannes med sin film "Young & Beautiful". Den handlar om en tonåring som prostituerar sig. I en intervju med "The Hollywood Reporter" påstår han att de flesta kvinnor fantiserar om att vara prostituerade, att få betalt för att ha sex. Som kvinna måste jag säga att det är nytt för mig, men det verkar väldigt givet för honom. Jaha?!
THR: How did you come to the conclusion that is a theme in women’s sexuality?
Ozon: It is the reality. You speak with many women, you speak with shrinks, everybody knows that. Well, maybe not Americans!"
Seriöst? Alla vet att kvinnor vill vara horor, om inte annat i fantasin? Fel!
Läs hela intervjun här: http://www.hollywoodreporter.com/news/cannes-francois-ozon-says-a-525566
Kommentera och dela Francois Ozon: kvinnor fantiserar om att vara prostitueradeNorrköping - den 26 maj 2013, kl 13:18

Läste precis ett underbart citat av Cynthia Nixon som spelar Miranda i "Sex And The City". Det är hon till vänster med rött hår som är Miranda alltså.
“I remember when we screened the first [Sex and The City] movie in London, when Mr. Big shows Carrie that closet he’s built for her and the entire audience clapped. I found that devastating. Maybe that’s a strong word, but I was disheartened. Because I thought: ‘Is this what these women in the audience think true love is? A man who has enough money to buy you a walk-in closet?’"
Jag var tvungen att dela med mig detta. Samtidigt kan jag undra hur någon så pass klok som Nixon som numera kämpar för diverse politiska frågor ens ställde upp i filmerna. Men sedan kom jag på att ingen av oss är alltid konsekvent för det skulle inte gå att leva då.
Kommentera och dela Tack Cynthia Nixon, äntligen!